Václav Upír Krejčí má na svých interne-tových stránkách napsáno - komik, herec, zpěvák, „spíkr", spisovatel, scénárista, básník, bubeník, fotograf (a prý také blázen).
Při povídání v jeho domě ve starých Řepích na okraji Prahy, kolem něhož denně chodil známý lotr Babinský, mimochodem čestný člen sboru dobrovolných hasičů Praha-Řepy, jsem poznala nejen milou a sympatickou ženu českého komika a jednu z dcer, ale blíže i jeho samého. Je nesmírně praco-vitý, sympatický a milý. Byl sice trochu unaven, ale ochotně mě provedl po svém domě i studiu HAPPY Řepy. Pak jsme si sedli v kuchyni a on - jak jinak, než vtipně - odpovídal na mé dotazy.
Překvapuje mě, co všechno umíte a čím vším jste: bavičem, hudebníkem, klaunem, zpěvákem, scénáristou, režisérem, autorem reklamních sloganů... Vůbec by mě nepřekvapilo, kdybyste byl také hasičem.
Hasič, jo, jo, to jo... nedávno jsem viděl na letišti to krásné skoro již nadpřirozené marťanské hasičské auto s několika jostiky, které je nepředstavitelně drahé. Tak to bych chtěl řídit, stříkat s ním. Ale už bych nezvládl ten povinný výcvik, který jsem si jen tak prošel, i při nejpomalejším pohybu mě to zmáhalo.
Čím jste vlastně chtěl být jako malý kluk a splnilo se vám to?
No to bych nerad, aby se to splnilo, chtěl jsem být popelářem. Ale hned potom klaunem. Dnes bych neměnil.
Jaká je vůbec spojnice mezi slovy hasiči, děti a vy?
Tak především hraji v Praze v Divadle U hasičů, krásné divadlo, krásná hra. S divadlem Pavla Trávníčka v komedii Otylka, velmi milé, vtipné představení, hraji tam bláznivého Amose Lesinského, který miluje tlusté ženy a také ji přebere bohatému Tasmáncovi. Alternuji v komedii Luboše Xavera Veselého Sborovna, taky velmi vtipné představení, exeluje v něm Uršula Kluková. Takže hasiči jsou naše spása, zachraňují nás, umělce.
Děti? Hodně vystupuji na vesnických venkovních akcích, které většinou pořádají hasiči, a když ne, tak alespoň tam dělají hasičská cvičení pro pobavení a zdravou soutěživost.
A já dokonce jsem hrál v jedné filmové grotesce Hoří, hasiče, ještě s Bolkem Polívkou, Otou Jirákem, Janem Kanyzou, atd. To byla taková parta hudebníků hasičů, jeli hrát na pohřeb místo toho, aby hasili dům, který kvůli tomu pohřbu lehl popelem.
No, a vlastně na hasiče si hraji a dokonce to tak komentuji, v létě když jsou velká vedra, tak aby mně děti neomdlívaly pod pódiem, tak do víčka u pet lahve udělám dírku a kropím je a volám: „Upír hlásí, že to hasiči hasí!"
Z okna vaší kuchyně se díváte přímo na hasičskou zbrojnici.
Vždycky poznám, když se chystají na výjezd. Jeden místní hasič je velký, silný chlap a strašně dupe, což se hrozně rozléhá, a když proběhne pod okny, tak hlásím „Za dvě minuty jedou!", a skutečně, za chvíli se roz- houkaj a jedou. Naše jednotka v Řepích mě často zve na svá pravidelná setkání, jenže já pořád pracuji. Nebýt všech hasičů a tělovýchovných jednot, dobrých duší každé vesnice, tak se zřejmě už nepořádají žádné zábavy nebo dětské radovánky. Vím to, díky nim za dětmi i dospělými jezdím.
Ti naši ze „starých" Řep, jsou nesmírně hodní. Když jsem rekonstruoval dům, tak nebýt nich, měl bych veliký problém, často sem jezdil jejich prastarý jeřáb, který sice těch dvě stě metrů jel půl dne, ale práce udělal díky šikovným hasičům-jeřábníkům za deset nových. Podobné to bylo i s výsuvným žebříkem.
A teď mám spásný nápad, co kdyby dobrovolní hasiči založili politickou stranu „Hasíme, musíme!" a těmi svými stříkačkami by hasili - spíše ochlazovali ty horké hlavy politiků. Taková sprcha před parlamentem.
Asi nejvíc vás diváci znají jako rozcuchaného klauna bavícího především děti.
A nejen děti, pro dospělé hraji celkem dost, moderuji plesy a podnikové večírky.
S Ivo Pešákem zpívám, máme hudební uskupení Dýza Boys, náš klip na Youtube vidělo již 2,5 milionů diváků. Ale máte pravdu, děti jsou přede vším.
Inspirovalo vás také dětství vašich dvou dcer?
A stále inspiruje. Ale spíš pro literaturu, zapisuji si jejich výroky. Použil jsem v knize For Um a už mám materiál na druhý díl. Jsou to výroky, citáty, glosy, známé, méně známé, neznámé a hlavně nové od kolegů umělců. Sbírám to, co jsem vstoupil do šou byznysu. To se psal rok 1979.
A žena Klára toho má v prvním díle opravdu požehnaně, jeden za všechny, „Klárko dobrý?" - „Trochu dobrý, ale nevadí!"
Máte krásný dům, vaše manželka je architektka, navrhovala dům sama?
Samozřejmě navrhovala. Ale já jsem měl nějaké své představy, ona také. Já jsem člověk z terénu, ona projektuje u počítače. Nakonec jsme se shodli, ale designu já moc nerozumím, jsem vychovanej v bolševismu - je mi jedno, jestli si vezmu k černým kalhotám bílé ponožky. Moje žena se snaží vést nejen mě, ale i mé dcery. Často se ptám, proč bych si nemohl vzít tohle k tomuhle? Ona mi řekne - Nevidíš, jak je to hnusný? A já kývám, že jo, ale v duchu si říkám, to teda nevidím.
Jedna z vašich dcer má zvláštní jméno - jak to vůbec rodiče napadlo?
Mladší dceři Kristiance, teď dvacátého března oslavila čtvrté narozeniny, také pěkně rychle stárne, co? Té patří dokonce celá ulice - Kristiánova.
Jak to?
Doktoři tvrdili, že se nám narodí kluk, ale na svět přišla holka. Neměli jsme připravené dívčí jméno. Rychle se dohodnout, bylo složité, tak padlo, že když holka bydlí v ulici Kristiánově, tak to bude Kristiana. Matrika to dovolila, protože to jsou vlastně spojená dvě jména Kristýna a Anna. Takže slaví svátky dva. Ivanovi Mládkovi se tento příběh líbil, ale hned ho vyglosoval: „Buďte rádi, že nebydlíte v ulici Vilhema Picka."
A nedá mi to, co vaše dcera - křestní jméno se jí líbí?
Kristiance se její jméno líbí moc, všichni okolo ní ho mile komentují, jí to dělá dobře. A líbí se ještě víc její sestře Klárce, která prohlásila: „Budu jí říkat Kiki, - a když mě naštve tak Kryso".
Kde vás mohou diváci zrovna vidět?
Pozvu vás ke sledování stále ještě nového pořadu na Public TV - Up.Paráda. S tímto projektem pro děti jsem oslovil Českou televizi. Nechtěli ho, protože jsem pro ně prý byl „tváří Novy". Přitom se mne předtím ČT zbavila s argumentem, že Studio kamarád a další pořady, které jsem dělal, jsou příliš sledované a tudíž prý komerční. Asi ČT divák nezajímá. Oslovil jsem tedy soukromou televizi a dohodli jsme se. Pořad připravuji ve vlastní produkci, točím ho ve svém studiu a musím tedy sám sehnat peníze na jeho výrobu. Všechny díly jsou financovány z vlastních peněz a hledám vhodné partnery. Sám si dělám dramaturga, sám si píšu scénáře a sám režíruju. Nejdřív jsem nechtěl, ale teď jsem rád, trochu jsem se to naučil a nikdo mě do toho nekecá. Lip bych pořad nepojmenoval, než jeden malý divák: „Konečně pořad, na který jsme my, děti, čekaly." Pořad je hlavně interaktivní, to znamená, že děti v něm samy aktivně vystupují, dostávají příležitost ukázat, co umějí. Na vlastních dcerách vidím, že děti jsou talentované, často jim však chybí motivace. Ta starší se učí hrát na klavír, nebavilo ji to do té doby, než jsem ji pozval do Up.parády.
Takže, děti, co něco umíte, přijďte nám to ukázat. A vám, co se díváte, moc děkuji. Už je Vás půl milionu. A já slibuji, že Žjóva jednou bude i hasičem... dobrovolným.